wtorek, 2 lipca 2019

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze


W ostatnim czasie popularnym środkiem transportu stają się hulajnogi. Korzystają z nich nie tylko dzieci ale również i dorośli. Na co dzień coraz częściej można spotkać hulajnogi elektryczne, których wypożyczalnie funkcjonują w większych miastach. Hulajnogi są obecne na chodnikach, ścieżkach rowerowych, czy też na przejściach dla pieszych. Wiąże się z tym oczywiście ryzyko udziału w kolizjach z innymi uczestnikami ruchu. W tym miejscu powstaje pytanie, jak z punktu widzenia prawa przedstawia się odpowiedzialność za spowodowanie szkody przez kierującego hulajnogą?

Hulajnoga to pojazd czy pieszy?


Status hulajnogi z punktu widzenia przepisów o ruchu drogowym pozostaje nieuregulowany. Problem dotyczy nie tylko hulajnóg, ale również i innych urządzeń transportu osobistego, służących do przemieszczania się np. deskorolek elektrycznych. Aktualnie trwają prace nad zmianą prawa w tym zakresie. Z zapowiedzi rządowych wynika, że urządzenia transportu osobistego napędzane elektrycznie, takie jak hulajnogi mają być zakwalifikowane jako pojazdy i będą taktowane na zasadach podobnych, jak rowery. Ma zostać wprowadzony dla nich wymóg poruszania się drogami dla rowerów oraz techniczne ograniczenie prędkości do 25 km/h. Hulajnogi napędzane siłą mięśni nadal będą klasyfikowane jako piesi. Póki co są to wstępne założenia. Czas pokaże jak wyglądały będą ostateczne zmiany w tym zakresie. 

Odszkodowanie od kierującego hulajnogą - hulajnoga a ubezpieczenie OC 


Aktualnie użytkownik hulajnogi elektrycznej nie jest zobligowany do posiadania  ubezpieczenia OC. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku ponosi on bezpośrednią odpowiedzialność finansową za szkodę i nie uwolni go od niej ubezpieczyciel. Niesie to ze sobą dla osoby poszkodowanej ryzyko w postaci niewypłacalności sprawcy, który w przeciwieństwie do ubezpieczyciela nie zawsze będzie dysponował odpowiednimi środkami na naprawienie szkody.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu i zabezpieczeniem dla użytkowników hulajnóg może być wykupienie polisy OC w życiu prywatnym, która obejmuje swoim zakresem spowodowanie szkody podczas kierowania hulajnogą. Nie ulega wątpliwości, że taka sytuacja będzie jednak należeć do rzadkości.

Powszechnie wiadomo, że w większości przypadków użytkownikami hulajnóg są osoby małoletnie. W przypadku spowodowania wypadku przez taką osobę mogą pojawić się dodatkowe komplikacje w uzyskaniu należnego odszkodowania. Należy też mieć świadomość, że osobom, które nie ukończyły 13 roku życia nie można przypisać winy. Wówczas odpowiedzialność za naprawienie szkody może spoczywać na opiekunach małoletniego.

---

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w uzyskaniu odszkodowania za wypadek drogowy, w którym jednym z uczestników był kierujący hulajnogą możesz skontaktować się ze mną mailowo: adwokat.stelmach@gmail.com lub telefonicznie: +48 509 243 925. 

Przeczytaj także:
Odszkodowanie za kolizję i wypadek drogowy, gdy sprawca jest nieznany lub nie posiada polisy OC
Zaniżenie wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia przez sąd. Jak odwołać się od wyroku sądu?
Odpowiedzialność ubezpieczyciela za odszkodowanie i zadośćuczynienie przyznane w postępowaniu karnym
W jakim terminie ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC?
Co wpływa na wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę?
Oszacowanie wysokości zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym a koszty procesu

Odszkodowanie z wypadek na hulajnodze - kancelaria adwokacka - adwokat Szczecin - dochodzenoe odszkodowań Szczecin

1 komentarz: