czwartek, 15 marca 2018

Co wpływa na wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę?


Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym może domagać się od sprawcy wypadku lub ubezpieczyciela w ramach polisy OC m.in. naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Szkoda materialna co do zasady ma wymierną wartość, którą można wyrazić w pieniądzu. Określenie tej wartości odbywa się przeważnie w oparciu o rachunki dokumentujące poniesione koszty albo odpowiedni kosztorys sporządzony przez specjalistę. Znacznie większy problem może pojawić się natomiast przy próbie określenia wysokości należnego zadośćuczynienia. Trudno bowiem przeliczyć na złotówki cierpienie psychiczne i fizyczne osoby poszkodowanej, zwłaszcza że każdy człowiek może odczuwać je inaczej. Tego jakimi kryteriami należy się kierować przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia nie precyzują przepisy. Wskazówek w tym zakresie dostarcza nam natomiast orzecznictwo sądowe. 

W orzecznictwie wskazuje się, że na wysokość kwoty zadośćuczynienia wpływa:

1. wiek poszkodowanego (zwykle większą krzywdą jest np. kalectwo u młodej osoby),

2. rodzaj i rozmiar doznanych obrażeń,

3. stopień i rodzaj cierpień fizycznych i psychicznych,

4. intensywność (natężenie, nasilenie) i czas trwania tych cierpień, ewentualnie stopień kalectwa,

5. nieodwracalność następstw uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (kalectwo, oszpecenie),

6. skutki uszczerbku w zdrowiu na przyszłość (np. niemożność wykonywania ulubionego zawodu, uprawiania sportów, pracy artystycznej, rozwijania swoich zainteresowań i pasji, zawarcia związku małżeńskiego, posiadania dzieci, utrata kontaktów towarzyskich, utrata możliwości chodzenia do teatru, kina, wyjazdu na wycieczki),

7. rodzaj dotychczas wykonywanej pracy przez poszkodowanego, który powoduje niemożność dalszego jej kontynuowania,

8. szanse na przyszłość, związane np. z możliwością kontynuowania nauki, z wykonywaniem wyuczonego zawodu, życiem osobistym,

9. poczucie nieprzydatności społecznej i bezradność życiowa powstałe na skutek zdarzenia, wywołującego obrażenia ciała,

10. konieczność korzystania ze wsparcia innych, w tym najbliższych, przy prostych czynnościach życia codziennego.

Tak wskazał m.in: Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 6 września 2017 r. I ACa 266/17.

Powyższy katalog nie jest zamknięty. Niewykluczone, że w danej sprawie pod uwagę może zostać wzięty jakiś inny element spoza przytoczonej listy. Z pewnością pominięcie któregoś ze wskazanych kryteriów i niedoszacowanie z tego powodu należnego zadośćuczynienia  może stanowić podstawę odwołania od decyzji ubezpieczyciela lub zaskarżenia wyroku sądu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, co wpływa na wysokość zadośćuczynienia możesz zapoznać się ze wpisem wysokość zadośćuczynienia a wysokość zarobków osiąganych przez poszkodowanego.

---

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i potrzebujesz pomocy w aktualnie toczącym się postępowaniu karnym albo chciałbyś dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od sprawcy wypadku, lub ubezpieczyciela na drodze cywilnej, możesz się ze mną skontaktować mailowo lub telefonicznie. Niezbędne dane kontaktowe znajdziesz klikając tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz