poniedziałek, 21 maja 2018

Właściwość miejscowa sądu w sprawie o odszkodowanie z ubezpieczenia OC


Przykładowa sytuacja. Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Szczecinie lub Gorzowie Wielkopolskim. Ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie, które nie pokrywa powstałej szkody nawet w połowie. Chciałbyś skierować sprawę na drogę sądową jednak obawiasz się, że postępowanie będzie musiało toczyć się w Warszawie, gdyż tam swoją siedzibę ma spółka, która wystawiła polisę OC. Na samą myśl o czasochłonnych i kosztownych dojazdach połączonych z koniecznością zapewnienia sobie noclegów tracisz zapał do walki o należne Ci świadczenia. Zupełnie niepotrzebnie. Przepisy w przypadku spraw dotyczących roszczeń z ubezpieczeń obowiązkowych (OC), a w szczególności wypadków komunikacyjnych sprzyjają w tej kwestii poszkodowanym.

Generalna zasada w przypadku dochodzenia roszczeń z ubezpieczeń obowiązkowych wyrażona w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych głosi, że "powództwo o roszczenie wynikające z umów ubezpieczeń obowiązkowych lub obejmujące roszczenia z tytułu tych ubezpieczeń można wytoczyć bądź według przepisów o właściwości ogólnej, bądź przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby poszkodowanego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia".

Oznacza to tyle, że poszkodowany może sobie wybrać sąd, który rozpoznawał będzie jego sprawę. Może to być zarówno sąd znajdujący się w miejscowości, gdzie mieści się siedziba pozwanego, czyli ubezpieczyciela (właściwość ogólna), jak i sąd miejsca zamieszkania poszkodowanego.

Jeśli sprawa dotyczy roszczeń z OC związanych z wypadkiem, w którym sprawca kierował pojazdem mechanicznym to "powództwo o odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wytacza się wyłącznie przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby poszkodowanego zdarzeniem powodującym szkodę albo przed sąd właściwy dla miejsca zaistnienia tego zdarzenia. W braku wskazanych wyżej podstaw właściwości miejscowej powództwo można wytoczyć przed sąd właściwy według przepisów o właściwości ogólnej" (art. 34a. ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy).

Generalnie więc sprawę o odszkodowanie komunikacyjne z OC prawie zawsze będzie rozpoznawał sąd znajdujący w miejscu zamieszkania poszkodowanego (przykładowy Szczecin lub Gorzów Wielkopolski), ewentualnie sąd w pobliżu miejsca, gdzie doszło do wypadku. Poszkodowany może więc w takiej sytuacji wybrać sąd, który będzie mu bardziej odpowiadał (np. ze względu na odległość, czy też stan obłożenia sprawami). Dopiero w braku powyższych podstaw właściwy dla rozpoznania sprawy będzie sąd dla siedziby ubezpieczyciela (przykładowa Warszawa).

Dla porządku wskażę jeszcze tylko, że w przypadku ubezpieczenia AC poszkodowany również ma prawo wyboru sądu właściwego jednak następuje to już w oparciu o inną podstawę prawną tj. "powództwo o roszczenie wynikające z umowy ubezpieczenia można wytoczyć według przepisów o właściwości ogólnej albo przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia" (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015r. o Działalności Ubezpieczeniowej i Reasekuracji).

Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy roszczeń z OC, roszczeń z OC w związku z wypadkiem komunikacyjnym, czy roszczeń z AC, poszkodowany zawsze może skierować pozew do sądu położonego w pobliżu miejsca swojego zamieszkania.

---

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym i potrzebujesz pomocy w aktualnie toczącym się postępowaniu karnym albo chciałbyś dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od sprawcy wypadku, lub ubezpieczyciela na drodze cywilnej, możesz się ze mną skontaktować mailowo lub telefonicznie. Niezbędne dane kontaktowe znajdziesz klikając tutaj.

1 komentarz: