poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu po wypadku


W przypadku uszkodzenia samochodu w wypadku drogowym lub kolizji możemy żądać bezpośrednio od sprawcy (lub jego ubezpieczyciela w ramach polisy OC) zwrotu kosztów naprawy naszego pojazdu. Jest to w zasadzie kwestia oczywista. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie czyli odszkodowanie za utratę wartości handlowej. 

Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu to nie tylko zwrot kosztów naprawy 


Jeśli uszkodzony w wyniku wypadku samochód zostaje naprawiony to przywrócona mu zostaje sprawność techniczna, traci on jednak na wartości rynkowej. W momencie kiedy zechcemy taki samochód sprzedać może okazać się, że nie będziemy w stanie uzyskać za niego takiej ceny jaką otrzymalibyśmy za taki sam pojazd charakteryzujący się bezszkodową historią. W efekcie będziemy stratni o nie małe pieniądze. Na szczęście w takiej sytuacji po spełnieniu pewnych wymogów można ubiegać się o dodatkową rekompensatę.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 października 2001 r. sygn. akt: III CZP 57/01 wskazał, że "z przepisu art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego wynika, obowiązek pełnej kompensacji szkody. Wartość samochodu po jego naprawie, to nic innego jak jego wartość rynkowa. Ponieważ wartość ta w wyniku uszkodzenia, choć później wyeliminowanego, zmalała w stosunku do tej, jaką pojazd ten reprezentowałby na rynku, gdyby nie został uszkodzony, więc kompensata powinna obejmować nie tylko koszty naprawy, ale także tę różnicę wartości.

Naprawa tylko w autoryzowanym serwisie 


Aby starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu najpierw musisz go naprawić. Ubezpieczyciel, ani sąd nie przyzna Ci rekompensaty za ubytek wartości samochodu jeśli nie zostanie przywrócony jego stan techniczny sprzed wypadku, przy czym przywrócenie tego stanu technicznego powinno odbyć się zgodnie z technologią naprawy zalecaną przez producenta pojazdu. Dlatego naprawy najlepiej dokonać w autoryzowanym serwisie

Decydując się na reperację pojazdu poza ASO można sobie znacznie utrudnić, a wręcz uniemożliwić uzyskanie odszkodowania za utratę warości rynkowej samochodu. Kwestia uzyskania odszkodowania za utratę wartości handlowej przedstawia się więc nieco inaczej niż w przypadku dochodzenia zwrotu kosztów naprawy, gdzie to od poszkodowanego zależy gdzie dokona naprawy (nie musi być to serwis autoryzowany). 

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej a stan techniczny i wiek samochodu 


Przepisy nie precyzują jak powinno być wyliczane odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu. W takich przypadkach najczęściej bywa stosowana Instrukcja Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów przygotowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT. W Instrukcji tej wskazano, że rynkowy ubytek wartości szacuje się dla samochodów utrzymanych w dobrym stanie technicznym i do określonego okresu eksploatacji

Dobry stan techniczny to oczywiście m.in. dotychczasowa bezwypadkowość samochodu. 

Jeśli chodzi o kryterium czasu eksploatacji to wygląda to następująco: 

- samochody osobowe i terenowe o okresie eksploatacji do 6 lat, 

- motocykle o okresie eksploatacji do 3 lat, 

- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton - do 4 lat

- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton - do 3 lat

Generalnie możliwość uzyskania odszkodowania za utratę wartości handlowej dotyczy aut, które są użytkowane nie dłużej niż kilka lat. Po przekroczeniu wskazanych wyżej okresów będziemy mogli domagać się rekompensaty tylko w szczególnych przypadkach, gdy samochód ma niewielki przebieg, a jego stan techniczny jest rzeczywiście dobry. Należy też mieć śiadomość, że im dłuższy czas eksploatacji pojazdu tym ubytek w wartości w przypadku wystąpienia stłuczki czy wypadku będzie mniejszy. Zasada ta nie dotyczy np. samochodów zabytkowych których wartość z czasem wzrasta.

Możliwość dochodzenia odszkodowania za utraconą wartość handlową nie wystąpi w przypadku szkody całkowitej.

--- 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w uzyskaniu odszkodowania za utratę wartości handlowej samochodu możesz skontaktować się ze mną mailowo: adwokat.stelmach@gmail.com lub telefonicznie: +48 509 243 925. 

Przeczytaj także:
Odszkodowanie za kolizję i wypadek drogowy, gdy sprawca jest nieznany lub nie posiada polisy OC
Zaniżenie wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia przez sąd. Jak odwołać się od wyroku sądu?
Odpowiedzialność ubezpieczyciela za odszkodowanie i zadośćuczynienie przyznane w postępowaniu karnym
W jakim terminie ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC?

Odszkodowanie za utratę wartości samochodu - kacncelaria adwokacka - adwokat Szczecin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz