czwartek, 25 kwietnia 2019

Trwały uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania z OC



W sprawach odszkodowawczych dotyczących wypadków komunikacyjnych, w których dochodzi do uszkodzenia ciała powszechną praktyką stosowaną przez ubezpieczycieli w toku likwidacji szkody jest określanie procentowego uszczerbku na zdrowiu u osoby poszkodowanej. Teoretycznie im wyższy uszczerbek stwierdzony przez lekarza działającego na zlecenie ubezpieczyciela tym wyższe powinno być wypłacone odszkodowanie (zadośćuczynienie). Po lekturze decyzji wydawanych przez ubezpieczycieli można dojść do przekonania, że określenie procentowego uszczerbku na zdrowiu jest w tego typu sprawach kwestią najważniejszą. Nic bardziej mylnego. 

Procentowy uszczerbek jako jeden z elementów wpływających na wysokość odszkodowania


Jak wskazuje się w orzecznictwie procentowo określony uszczerbek służy tylko jako pomocniczy środek ustalania rozmiaru należnego odszkodowania. Należne poszkodowanemu zadośćuczynienie nie może być mechanicznie mierzone przy zastosowaniu stwierdzonego procentu uszczerbku na zdrowiu (tak, m.in: postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 23 sierpnia 2018 r. sygn. akt: II CSK 170/18).

O ile przy ubezpieczeniach dotyczących następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW (gdzie odszkodowanie wyliczane jest zazwyczaj według określonych w umowie tabel) każdy procent stwierdzonego uszczerbku może oznaczać kilkaset lub kilka tysięcy złotych dodatkowego odszkodowania, o tyle przy określaniu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest to tylko jeden z elementów, który może być brany pod uwagę przy jego wycenie, przy czym z pewnością nie jest to element najważniejszy.

Opieranie się przez ubezpieczycieli przy szacowaniu wysokości odszkodowania należnego z OC sprawcy tylko na procentowym uszczerbku na zdrowiu, z pominięciem innych okoliczności jest więc niezasadne.

Kilku procentowa rozbieżność w określeniu uszczerbku na zdrowiu pomiędzy prywatną opinią lekarską wykonaną na zlecenie ubezpieczyciela a opinią biegłych sądowych (zwłaszcza jeśli pozew dotyczy wysokich kwot) w zasadzie nie powinna mieć większego wpływu na ostateczny wynik sprawy i wysokość zasądzanego odszkodowania. Oczywiście pod warunkiem, że walczymy o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku a nie z umowy ubezpieczenia NNW.

---

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w uzyskaniu odszkodowania po wypadku skontaktuj się ze mną mailowo: adwokat.stelmach@gmail.com lub telefonicznie: +48 509 243 925

Przeczytaj także:
Zaniżenie wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia przez sąd. Jak odwołać się od wyroku sądu?
W jakim terminie ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC?
Co wpływa na wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę?
Oszacowanie wysokości zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym a koszty procesu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz