wtorek, 25 lipca 2017

Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę odszkodowania za wypadek komunikacyjny?


Niedawno pisałem o tym jakich roszczeń może domagać się osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym od sprawcy lub jego ubezpieczyciela (możesz o tym przeczytać tutaj). Dziś przedstawię przez jaki czas po takim zdarzeniu można dochodzić zapłaty tych roszczeń, bez narażania się na zarzut przedawnienia.

Podstawowy termin przedawnienia roszczeń o odszkodowanie


Generalna zasada zawarta w Kodeksie cywilnym (art.  4421 § 1) przewiduje, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Zasada ta nie dotyczy jednak szkód powstałych w wyniku przestępstw (w tym przestępstwa spowodowania wypadku komunikacyjnego).

Dłuższy termin przedawnienia w przypadku przestępstwa


Jeżeli szkoda wynikła z przestępstwa, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia jego popełnienia  bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (art.  4421 §  2).

W pewnych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia 20 - letniego terminu przedawnienia. Jak stanowi Kodeks cywilny (art.  4421 §  3) w razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. W praktyce wypadków komunikacyjnych raczej rzadko spotkamy się z tak sytuacją.

Podsumowując, jeśli mamy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym w rozumieniu Kodeksu karnego, co do zasady możemy dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od sprawcy wypadku (lub ubezpieczyciela w ramach policy OC) bez narażania się na zarzut przedawnienia przez 20 lat od momentu wypadku. Okres ten może ulec wydłużeniu jeśli o szkodzie lub o osobie sprawcy dowiemy się w późniejszym czasie.

Przeczytaj także:
Odszkodowanie za kolizję i wypadek drogowy, gdy sprawca jest nieznany lub nie posiada polisy OC
Zaniżenie wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia przez sąd. Jak odwołać się od wyroku sądu?
Odpowiedzialność ubezpieczyciela za odszkodowanie i zadośćuczynienie przyznane w postępowaniu karnym
W jakim terminie ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC?
Co wpływa na wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę?
Oszacowanie wysokości zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym a koszty procesu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz