czwartek, 24 sierpnia 2017

Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi w ramach polisy OC?


Osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym może przysługiwać szereg roszczeń od sprawcy wypadku o czym możesz przeczytać tutaj. W przypadku, gdy sprawca wypadku porusza się pojazdem objętym ubezpieczeniem OC z naszymi żądaniami możemy zwrócić się bezpośrednio do ubezpieczyciela, który "wystawił" polisę. Co należy zrobić aby ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanej osobie należne odszkodowanie lub zadośćuczynienie? Przede wszystkim trzeba mu zgłosić szkodę. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię jak to zrobić na przykładzie wypadku drogowego.

Zazwyczaj zgłoszenia szkody można dokonać na piśmie, mailowo, wypełniając odpowiedni formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela, telefonicznie poprzez infolinię lub osobiście składając wizytę w oddziale ubezpieczyciela. W przypadku wypadku komunikacyjnego, a więc wówczas gdy pokrzywdzony odniósł fizyczne obrażenia kwalifikujące zdarzenie jako przestępstwo najlepszym sposobem jest skierowanie zgłoszenia w formie pisemnej ewentualnie mailowej. Dlaczego? Bo do zgłoszenia należy dołączyć szereg dokumentów czego przez telefon nie uczynimy. Formularz przygotowany przez ubezpieczyciela będzie miał natomiast zawsze pewne ograniczenia jeśli chodzi o objętość treści. Tradycyjna forma pisemna czy też e-mail umożliwia największą swobodę w zakresie opracowania zgłoszenia i sformułowania swoich żądań. Ostateczny wybór formy pierwszego kontaktu z ubezpieczycielem należy oczywiście do samego poszkodowanego.

Zgłaszając szkodę w przypadku wypadku komunikacyjnego należy pamiętać o wskazaniu takich informacji jak:
- dane poszkodowanego i sprawcy wypadku, 
- numer polisy OC sprawcy wypadku,
- dane pojazdów uczestniczących w wypadku,
- opis przebiegu zdarzenia,
- wskazanie numeru sprawy karnej i właściwej jednostki policji lub prokuratury, która się nią zajmuje,
- opis obrażeń fizycznych jakich doznaliśmy,
- opis naszej krzywdy jeśli żądamy zadośćuczynienia za ból i cierpienie,
- wyszczególnienie kosztów poniesionych na leczenie (zakup leków, rehabilitacja, ewentualnie dojazdy do lekarza).

W przypadku, gdy oprócz żądania naprawienia szkody osobowej domagamy się także rekompensaty za poniesioną szkodę majątkową np. w związku z uszkodzeniem pojazdu, w zgłoszeniu będzie trzeba zamieścić opis uszkodzeń i wskazać miejsce położenia pojazdu (auto będzie oglądał rzeczoznawca). W przypadku poniesienia kosztów najmu pojazdu zastępczego również należy to opisać. Uzasadnić należy każde nasze roszczenie jakie wysuwamy względem ubezpieczyciela.

Wszelkie twierdzenia wskazywane w zgłoszeniu należy potwierdzić załączając do niego stosowną dokumentację. Gdy mamy do czynienia z przestępstwem wypadku komunikacyjnego większość niezbędnych dokumentów znajdziemy w aktach sprawy karnej. Przydatna będzie przede wszystkim notatka policyjna z miejsca zdarzenia (będą tam informacje na temat uczestników wypadku i pojazdów, w szczególności nr polisy OC). W zależności od etapu postępowania karnego na jakim zdecydujemy się zgłosić sprawę ubezpieczycielowi możemy dodatkowo do zgłoszenia dołączyć kopię postanowienia o wszczęciu śledztwa, kopię aktu oskarżenia lub wyrok skazujący. Generalnie nie musimy czekać ze zgłoszeniem szkody do zakończenia postępowania karnego, chyba, że kwestia sprawstwa nie jest do końca jednoznaczna.

Ubezpieczycielowi musimy przedstawić dokumentację medyczną potwierdzającą nasze obrażenia. W aktach sprawy karnej powinniśmy znaleźć kartę informacyjną z pogotowia ratunkowego, informację z leczenia szpitalnego, a przede wszystkim opinię biegłych lekarzy sądowych potwierdzającą nasz uszczerbek na zdrowiu. W toku likwidacji szkody ubezpieczyciel może nas poprosić o dostarczenie dodatkowej dokumentacji medycznej.

Oczywiście jeśli chcemy uzyskać rekompensatę za poniesione koszty leczenia, koszty dojazdów do lekarza (lub na zabiegi rehabilitacyjne) czy też koszty najmu pojazdu zastępczego do zgłoszenia musimy załączyć rachunki potwierdzające te wydatki.

UWAGA! Nie ma potrzeby załączania do zgłoszenia szkody kopii "całych" akt sprawy karnej. Ubezpieczyciel i tak będzie miał możliwość zapoznania się z nimi i z pewnością oddeleguje do wykonania tego zadania swojego pracownika. Załączamy zatem tylko te dokumenty, które są najistotniejsze.

Jeśli mimo wszystko nie wiesz jak przygotować zgłoszenie szkody, masz wątpliwość jakie dokumenty przedstawić ubezpieczycielowi lub nie radzisz sobie z ich skompletowaniem możesz się ze mną skontaktować mailowo lub telefonicznie w celu otrzymania pomocy. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz