wtorek, 15 sierpnia 2017

Termin wykonania obowiązku naprawienia szkody orzeczonego w sprawie karnej


W którym momencie pokrzywdzony może domagać się od skazanego w sprawie karnej sprawcy wypadku komunikacyjnego zapłaty odszkodowania orzeczonego w wyroku? Czy Sąd może określić termin zapłaty takiego odszkodowania?

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 12 kwietnia 2017 r. (sygn. akt: II AKa 58/17) wskazał:

"Obowiązek naprawienia szkody powstaje w momencie uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli oskarżony tego obowiązku nie dopełni, popada w zwłokę, której konsekwencją jest naliczanie ustawowych odsetek za zwłokę. Zakreślenie przez sąd terminu do wykonania tego świadczenia nie ma podstawy w prawie cywilnym i stanowi przejaw nieuzasadnionego uprzywilejowania oskarżonego kosztem pokrzywdzonych."

Pokrzywdzony może domagać się od skazanego sprawcy zapłaty określonego w wyroku odszkodowania (podobnie będzie z zadośćuczynieniem) w momencie uprawomocnienia wyroku. Będzie to więc kolejny dzień po dniu, w którym upływa termin do zaskarżenia wyroku sądu I instancji (wniesienia apelacji) lub dzień wydania wyroku przez sąd odwoławczy (kiedy apelacja została wniesiona). Należy pamiętać, że Wyrok sądu II Instancji staje się prawomocny nawet jeśli przysługuje od niego jeszcze kasacja do Sądu Najwyższego.

Co do zasady sąd nie jest uprawniony do wskazywania w wyroku terminu zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia (późniejszego niż moment uprawomocnienia). W szczególnych przypadkach może natomiast rozłożyć zasądzone świadczenie na raty i wskazać ich terminy płatności. Pozwala na to art. 320 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że "w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia - wyznaczyć odpowiedni termin do spełnienia tego świadczenia".

Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z wyrokami karnymi, w których sąd określał termin na wykonanie obowiązku naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia. Wynikało to z faktu, iż wcześniej obowiązywały przepisy, pozwalające na większą swobodę w tym zakresie. W 2015r. ustawodawca wprowadził jednak zmianę w Kodeksie karnym i nakazał aby przy orzekaniu tych środków stosować normy prawa cywilnego.

---

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym i potrzebujesz pomocy w aktualnie toczącym się postępowaniu karnym albo chciałbyś dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od sprawcy wypadku, lub ubezpieczyciela na drodze cywilnej, możesz się ze mną skontaktować mailowo lub telefonicznie. Niezbędne dane kontaktowe znajdziesz klikając tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz